Mimo, że nauka rozwija się cały czas, i coraz szybciej, to otaczający nas świat wciąż kryje wiele tajemnic. Każdego roku odkrywane są nowe gatunki zwierząt, nowe złoża surowców mineralnych, nowe prawa rządzące pogodą, czy kosmosem... Wiele tajemnic czeka na odkrycie, ale o innych już zapomniano. Jak przed wiekami wydobywano surowce mineralne? Jak leczono ziołami? Skąd pochodzi niezwykły kamień wykorzystany w zabytkowej budowli? Jak i kiedy powstała nieznana dotąd sztolnia? Dawniej wiedza taka często była tajemna, ale teraz możemy bez przeszkód do niej docierać – wracać.

Warto odkrywać, warto opowiadać o tych odkryciach i zachęcać do takiej działalności innych. A na sprawy nie odkryte możemy trafić wszędzie, nieraz tuż obok nas. Często są one drobne, ale właśnie dzięki temu pozostały dotąd nie zauważone – czekają na nas.

Większość z nas to z wykształcenia geolodzy i górnicy, część – nauczyciele akademiccy, część – czynni górnicy i doświadczeni badacze historycznych obiektów podziemnych. Posiadamy wieloletni staż w prowadzeniu badań (zwłaszcza terenowych), oraz w edukacji i popularyzacji wiedzy.
Dysponujemy odpowiednią wiedzą i wieloletnim stażem w prowadzeniu badań i dokumentowaniu obiektów przyrodniczych oraz śladów dawnego, historycznego górnictwa – zarówno podziemnego, jak i odkrywkowego. Podczas wieloletnich badań odkryliśmy i zbadaliśmy wiele nieznanych obiektów górniczych. Niektóre z tych odkryć przyczyniły się do promocji miejscowości w rejonie których zostały odnalezione obiekty pogórnicze. Wyniki prac są udokumentowane szeregiem opracowań naukowych, w których przedstawiamy nieznane dotąd dane historyczne, górnicze i geologiczne. Posiadamy wieloletnie doświadczenie edukacyjne – na poziomie od przedszkolnego do akademickiego. Prowadzimy zajęcia dydaktyczne na uniwersytetach, systematycznie przygotowujemy różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży, m.in.: imprezy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (pokazy, warsztaty, zajęcia dla dzieci niewidomych, zajęcia terenowe – m.in. na podziemnych trasach turystycznych), wykłady na Akademii Młodego Odkrywcy, prelekcje, pogadanki. Nasza działalność edukacyjna obejmuje również publikowanie artykułów popularnonaukowych.